top of page
Jakým průvodcem se snažím být?

Předně vám musím říct jednu věc – přesto, že už jsem prováděla spoustu poznávacích zájezdů, sama jsem v životě byla pouze na jednom jediném organizovaném zájezdu s průvodcem. Bylo to v Izraeli, ještě v té době, kdy tam nebylo běžné jezdit tak, jako dnes. Lidi měli z Izraele respekt a snad i strach. Do Svaté země jsme se tehdy vydali s křesťanskou cestovkou, náš průvodce byl kněz a vodil nás pouze po křesťanských památkách, takže jsme se stejně trhli, abychom poznali také úchvatná místa spojená s judaismem a islámem. To je ale úplně jiný příběh než téma, o kterém vám chci něco povědět :) …

 

Zkrátka – já jsem organizované poznávací zájezdy celý život odsuzovala. Měla jsem dojem, že jsou na nich velké skupiny lidí, kteří jdou jako ovce za průvodcem, který následně zastaví u nějaké památky, podá k ní půlhodinový nezáživný výklad plný nepodstatných dat a zbytečně podrobných architektonických detailů a pak zase spěchá k další stavbě, aby stihl vše, co mu program zájezdu káže. Myslela jsem si, že na takové zájezdy si s sebou jejich účastníci vozí řízky z domova, protože nemají čas posedět si v místních restauracích a že „rozchody“ jsou krátké a nedostačující. A tento styl cestování se mi nelíbí a nevyhovuje mi.

 

Nakonec jsem se sama stala průvodcem. A díky své předchozí téměř fobii z organizovaných zájezdů jsem se rozhodla, že to budu dělat – alespoň v rámci možností – jinak. Samozřejmě, že člověk, který jede na poznávací zájezd chce vidět nejdůležitější památky dané lokality, dozvědět se jejich příběhy, historii. Mě ty příběhy a historie moc baví, naplňuje mě neustále zjišťovat něco nového a ostatním se získané informace snažím předávat tak, jak mně osobně připadají zajímavé. Výčty historických dat a přestaveb ode mě tedy prosím nečekejte :-). Snažím se z těch příběhů spíš pochopit ducha a smysl daného místa, a právě ten vám zprostředkovat.

 

Kromě toho jsem zastáncem toho, že dané místo si má každý užít po svém, aby se mu jaksepatří vrylo pod kůži. Na poznávací zájezdy často lidé jezdí proto, že se sami jet zkrátka bojí. Bojí se, že se nezvládnou zorientovat, že neovládají jazyk dané země anebo prostě nechtějí nebo nemůžou ztrácet čas zdlouhavou přípravou na svoji vytouženou dovolenou. Mým záměrem proto je, vám s tím vším pomoci a nasměrovat vás. Dovést vás na zajímavá místa, říct vám o tom, co na nich můžete vidět a zažít a dát vám prostor k tomu, abyste si je sami a podle svého užili. Samozřejmě – pokud si objednáte zájezd od cestovní kanceláře, většinou se setkáte s nabitým programem. Není vždy možné strávit na daném místě moc času a také v drtivé většině případů není možné vidět vše, co dané místo nabízí. Času je zkrátka vždycky málo, a to ať už se vydáte na cesty s cestovkou nebo na vlastní pěst. Já se však přesto během svého provádění snažím o maximální možnou vyváženost mezi společným „běháním po památkách“ a prostorem k vašemu vlastnímu poznávání a vychutnávání atmosféry.

 

Pokud vám tento styl práce průvodce nevyhovuje, prosím, nejezděte se mnou a vyberte si pro danou lokalitu jiného průvodce. Pokud se vám můj náhled naopak líbí, tak jste můj člověk a moc ráda se s vámi potkám na některém z krásných míst :-).

bottom of page