top of page
  • Obrázek autoraBarbora Klement Hůlková

V pivovaru Carlsberg v Kodani


I když zřídkakdy piju něco jiného než víno, ráda se chodím dívat do výroben alkoholu. Svět palíren, lihovarů a pivovarů mě fascinuje od té doby, co jsem před mnoha lety byla v Tennessee ve výrobně Jacka Danielse. Vzpomínám si na velké kádě, ve kterých se kvasila podivná směs, a dodneška si vybavuju tu zvláštní vůni a také to, že jsem mohla kousek obsahu té kádě ochutnat. Tenkrát mě to nadchlo a od té doby se snažím chodit do výroben alkoholu vždy, když je ta možnost :). A tak jsem se dostala i do kodaňského pivovaru Carlsberg.

Do komplexu pivovaru se vstupuje trochu kýčovitou, avšak impozantní Sloní bránou. Tvoří ji čtyři pětimetrové kamenné sochy slonů, které mají reprezentovat čtyři děti zakladatele pivovaru. Návštěvníka poněkud zarazí, když na bráně vidí symboly svastiky - Carl Jacobsen, majitel pivovaru, zaregistroval symbol svastiky jako logo svých piv, ale od druhé světové války jej přestal používat (no, není divu).

Prohlídka pivovaru samotného je zajímavá, i když oproti jiným pivovarům, které jsem měla možnost navštívit, zas tak nevyniká. Třeba Guiness v Dublinu je rozhodně interaktivněji a poutavější. Přesto expozice obsahuje některé zajímavé části, které jinde jen tak neuvidíte.

Tou důležitou součástí prohlídky je samozřejmě ochutnávka piva zdarma :). Se vstupenkou máte nárok na ochutnávku dvou piv. No, a já coby člověk, který zkonzumovaná piva za život spočítá málem na prstech ruky, jsem samozřejmě obě piva ochutnala (a nedopila :).

Tou další zajímavou součástí expozice je sbírka lahví. A ne ledajaká. Je to největší sbírka NEOTEVŘENÝCH pivních lahví na světě. Ano, čtete dobře. Ta piva si někdo nekoupil proto, aby je OCHUTNAL a pak jejich lahve mohl sbírat. On si ta piva koupil proto, aby je nevypil a vystavil. Asi to byl podobný milovník piva jako já :). No a tahle sbírka obsahovala v den, kdy jsem tam byla, 22 527 lahví. Chápete to? Dvacet dva tisíc lahví. Vystaveno jich je asi o šest tisíc méně. Mám ráda sbírky, ukazuje to jistou posedlost toho člověka, co to sbíral. Tato sbírka byla dokonce zapsána do Guinessovy knihy rekordů.

Kromě toho uvidíte v komplexu pivovaru také sestřičku slavné kodaňské Malé mořské víly. A taky stáje s krásnými koňmi, kteří kdysi byli využíváni k rozvážení piva.

#Kodaň #Dánsko #Muzea

16 zobrazení0 komentářů
bottom of page