top of page
  • Obrázek autoraBarbora Klement Hůlková

Hinduistický chrám v Amsterdamu


Mám jednu zvláštní slabost: Ráda ve městech objevuju něco, co by v nich člověk úplně nečekal. Obzvlášť se mi líbí toulat se po různých etnických čtvrtích, kde to najednou vypadá a voní úplně jinak a máte pocit, že nejste v Evropě, ale na druhé straně světa. Ještě větší slabost mám pro různé východní chrámy a úplně největší slabost pak pro chrámy hinduistické.

Hinduistické chrámy mě prostě baví. K Indii mám blízko už hezkou řádku let a líbí se mi to nekonečné množství božstev, všechny ty velké příběhy o Rámovi nebo Kršnovi. Líbí se mi, jak se v tom vůbec neorientuju a jak je to celé barevné a pozitivní. Cítím se tam zkrátka dobře.

A tak se stalo, že jsem se vydala hledat hinduistický chrám v Amsterdamu. Byl to docela náročný úkol – byť je Amsterdam malý, z centra to bylo k chrámu přece jen kus. Vůbec jsem netušila, co mám od tohoto svatostánku čekat. Věděla jsem jen adresu a to, že chrám je zasvěcený Šivovi, jednomu z nejdůležitějších hinduistických bohů. A to je právě na cestování tak kouzelné – nevíte, co přesně na vás čeká, máte jen mlhavou představu. A pak najednou dorazíte na místo a jste zase o trochu moudřejší.

Lord Shiva Hindu Temples v Amsterdamu najdete v průmyslové zóně s kancelářskými budovami. Myslela jsem, že na mě mezi nimi najednou vykoukne nějaký krásný chrám s věžičkami. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že chrám je vlastně místnost v kancelářské budově. Přijdete ke komplexu, zorientujete se na tabuli s plánkem a zjistíte, že chrám se nachází v budově č. 79. V dalších podobných budovách jsou autoservisy, kanceláře, zastoupení různých firem…

Zpočátku jste z toho rozpačití, ale pak vás stejně zahřeje pocit, že jste to konečně našli a vydáte se mezi těmi prosklenými budovami směrem k číslu 79. Co mě na tom bavilo, bylo i to, že ten chrám vůbec není turistickým místem, troufám si tvrdit, že ani spousta místních o něm vůbec neví. Je to prostě místo, kde se schází amsterdamská indická komunita. Nic turistického. Byly jsme tam samy.

Jako v každém hinduistickém chrámu si musíte napřed vyzout boty a pak už můžete obdivovat. V ústřední části jsou sošky jednotlivých bohů, z nichž Šiva, kterému je celý chrám zasvěcen, stojí na čestném místě uprostřed. Nikdo v chrámu nebyl, a tak jsme tam mohly zůstat libovolně dlouho a dosyta si to užít.

A když jsme odcházeli, vyšel z vrchního patra nějaký Ind a dal nám posvěcené ovoce a zval nás na nějaký svátek, který se měl v chrámu brzy konat. Zase jednou o zážitek více.

Moje sestra, se kterou jsem v chrámu byla, točí na youtube videa. To je teď mezi mladými lidmi populární, říkají si vloggeři :). Jedno video natočila i z Amsterdamu a zmapovala tam zajímavým způsobem i návštěvu tohoto chrámu (má na to trochu odlišný pohled než já, což je ve videu vidět :). Podívat se můžete níže, věřím, že se pobavíte :). Na její další vlogy (včetně cestovatelských) se můžete podívat zde.


#Amsterdam #Nizozemsko #Skrytámísta #Hinduismus #Indie #multikulti #Gabrielleclement #AmsterdamZajímavosti

7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page