top of page
  • Obrázek autoraBarbora Klement Hůlková

Moje zážitky z ježčí, soví a psí kavárny aneb Jak se přepracovaní Japonci mazlí se zvířátky


Japonci jsou zkrátka workoholici. Není nijak vyjímečné, že ti se slibnou kariérou ve velkých firmách pracují až 20 hodin denně. Když za sebou pak konečně zavřou dveře s nápisem „práce“, chtějí se odreagovat a odbourat stres. Třeba tak, že se pomazlí s ježkem.


Zvířecí kavárny se v Japonsku těší obrovské oblibě. Důvodů pro to je hned několik – nejdůležitější je ten, že kvůli dlouhé pracovní době si jen málokterý Japonec může dovolit starat se o vlastní domácí zvíře. Japonsko je nadto státem rozkládajícím se na ostrovech, které jsou hustě pokryty lesy a horskými hřebeny, je zde tedy velmi omezená plocha k bydlení. Japonci proto žijí ve velmi malých bytech nebo domcích, a navíc jim domácího mazlíčka často zakazují nájemní smlouvy. Zvířecí kavárny jsou v zemi vycházejícího Slunce z těchto důvodů velmi populární a leckdy u nich stávají dlouhé fronty nebo jsou potřeba rezervace.

První kočičí kavárna byla otevřena v roce 1998 v Taiwanu. Japonští turisté sem tehdy údajně v houfech létali, aby se v Taipeji mohli pomazlit s kočkami. Nebyli by to však vynalézaví Japonci, aby si brzy neotevřeli kočičí kavárnu vlastní, první taková vznikla v roce 2004 v japonské Ósace. A pak už jako by se se zvířecími kavárnami doslova roztrhl pytel. Kočičí kavárny, které dnes vyrůstají také v evropských městech (včetně České republiky), už trochu vyšly z módy. Hitem v Japonsku jsou teď především ježčí nebo soví kavárny. Kromě nich najdete v Japonsku také psí, hadí, plazí, kozí nebo králičí kavárny a také kavárny s nejrůznějším ptactvem.

Zvířecí kavárny leckdy musíte trochu hledat, často je totiž objevíte v patrech domů a abyste si jich vůbec všimli, musíte dávat pozor a všimnout si plakátu, vývěsního štítu nebo naháněče před kavárnou. Na kavárny narazíte převážně v zábavních čtvrtích velkých měst, jakými jsou například Šindžuku či Akhibara v Tokiu nebo Dótónbori v Ósace.

A jak to v takové zvířecí kavárně vlastně chodí? Jakmile vejdete dovnitř, zaplatíte poplatek. Ten vás opravňuje k tomu, abyste v kavárně se zvířátky strávili určitý čas. Každá kavárna nabízí trochu jiné časy a také různé ceny. Zpravidla si můžete vybrat mezi 30, 45 a 60 minutami pobytu v kavárně. Ceny za nejkratší strávenou dobu se pohybují mezi 1500 – 3000 JPY, tedy zhruba 300 – 600 Kč. Japonci si často kupují vstupenky do kaváren např. na celý den, kdy si do kavárny sednou s knihou nebo komiksem manga a relaxují za přítomnosti oblíbených tvorů.

Jakmile zaplatíte poplatek, umyjete si ruce a pracovníci kavárny vám vysvětlí pravidla her a mazlení se zvířátky. Během vašeho pobytu v kavárně vám navíc budou asistovat nebo vás fotit, pokud budete chtít. V některých kavárnách si můžete zakoupit také pamlsky pro zvířata. V ceně vstupu do kavárny většinou bývá jeden nápoj, někdy si můžete přiobjednat např. zákusek nebo sendvič. Jde tu ale spíš o zvířata, než o kavárenské povalečství, nabídka nápojů a jídla je tedy spíše druhořadá.

Video: Jak to vypadá v psí kavárně? :)


Další průběh už záleží na zvířátcích, která vás v kavárně obklopují. Pokud zajdete do ježčí nebo králičí kavárny, budou zvířátka umístěná v teráriích a vy si je budete moci brát do rukou a hrát si s nimi. V psí nebo kočičí kavárně budou zvířata přímo kolem vás, v andulčích a sovích kavárnách budou ptáci umístěny na bidýlcích nebo v klecích.

Celé prostředí kavárny bývá naprosto „zasvěceno“ danému zvířecímu druhu. Jste-li například v soví kavárně, budou vás obklopovat nejrůznější obrázky, fotky, sošky a dekorativní předměty s motivem soviček, z nichž některé si budete moci také zakoupit jako suvenýr. Samotná zvířátka v kavárnách (především kočky) často pocházejí z útulků a leckdy si je můžete přímo v kavárně také zakoupit, případně „pronajmout“ na několik dní, týdnů nebo hodin.

Evropským uším zní celý tento fenomén možná trochu bláznivě. V Japonsku je však vše vzhůru nohama a setkáte se tu s daleko bizarnějšími věcmi. Pro milovníky zvířat je třeba dodat, že zvířecí kavárny musí dodržovat přísné hygienické předpisy, čas na odpočinek pro zvířátka, chodí do nich pravidelné kontroly a o nejrůznější tvory se pracovníci starají vskutku vzorově.

Já sama jsem v Japonsku navštívila celkem tři zvířecí kavárny – ježčí, soví a psí. Líbilo se mi hlavně u ježků, protože takové zvířátko si člověk jen tak nepohladí :-). Ježci se prý navíc v posledních letech stávají oblíbenými japonskými domácími mazlíčky. Naopak se mi moc nelíbilo v psí kavárně, na kterou jsem se těšila nejvíce. Myslím si, že pejsci nejsou vhodnými zvířátky pro tento druh zábavy a přišli mi lehce vystresovaní. V psí kavárně v Ósace, kterou jsem navštívila, měli asi patnáct malých „pokojových“ pejsků v jedné místnosti a mazlení chtiví Japonci se u nich střídali po hodinách. Nemyslím si, že psovi jako inteligentnímu věrnému zvířeti tento styl života může vyhovovat.

Každopádně všem, kteří se vydávají do Japonska, maximálně doporučuju návštěvu některé ze zvířecích kaváren :-). Jednak jde o skutečně netradiční zážitek a jednak díky vaší návštěvě získáte jeden z tisíců střípků barevné mozaiky, která tvoří japonský styl života.

Navštívené zvířecí kavárny v Japonsku:

Ježčí kavárna: Hedgehog Café Harry, Tokio - http://www.harinezumicafe-harajuku.com

Soví kavárna: Lucky Owl Café, Ósaka - http://www.lucky-owl.com

Psí kavárna: Dog Tail, Ósaka - http://dog-tail.jp

Díky své fobii z koček kočičí kavárnu nikdy nenavštívím :-). Za fotky z kočičí kavárny v Tokiu a také za společnost v soví kavárně v Ósace proto moc děkuji paní Veronice Králové.

117 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page